Merino vlna pochází z ovcí plemene merino, které se chovají především v Austrálii a na Novém Zélandu. A právě těmto huňatým ovečkám vděčíme za jednu z nejjemnějších vln na světě. Oproti běžné ovčí vlně má merino tenčí a hladší vlákna, díky nimž je látka příjemnější na dotek a neškrábe – pokud tedy respektujete pokyny pro údržbu a věnujete jí správnou péči.
Proč si merino vlna zaslouží luxusní péči
Luxusní materiály si zaslouží luxusní zacházení – a přírodní merino vlna rozhodně patří mezi ně. Oblečení z merina vás podrží v mnoha situacích:
- Když chcete tepelnou pohodu – Merino vlna dokáže přirozeně regulovat teplotu těla. V zimě udržuje tělesné teplo, v létě vás ochladí tím, že odvádí vlhkost. Obecně platí, že do chladnějšího počasí je vhodné sáhnout po merinu s vyšší gramáží, zatímco v létě je lepší upřednostnit tenčí varianty.
- Když se více potíte – Díky lanolinu a přirozeným antibakteriálním vlastnostem merino vlna odolává množení bakterií, takže nezapáchá ani po delším nošení.
- Když máte citlivou pokožku – Merino vlákna jsou velmi tenká (obvykle mezi 17–24 mikrony, což je pro představu mnohem méně, než má lidský vlas), takže nedráždí pokožku a jsou vhodná i pro děti, lidi s citlivou pletí nebo pro alergiky.
- Když hrozí přeháňka – Merino vlna má dvě superschopnosti, díky kterým vás podrží i v dešti. Za prvé hřeje, i když je mokrá, a za druhé rychle schne.
- Když jdete sportovat – Oblečení z merina je lehké a pružné, takže se dobře přizpůsobí vašemu pohybu.
- Když vám záleží na životním prostředí – Merino je biologicky odbouratelný materiál (na rozdíl od syntetických mikrovláken, která přispívají ke znečištění oceánů).
Merino vlna je tedy úžasná. Aby si však své funkční vlastnosti zachovala co nejdéle, je potřeba o ni správně pečovat. A nebojte! Údržba merina není jaderná fyzika. Jen je třeba vědět, jak na to.
Čemu se při údržbě merina vyhnout
- Praní v horké vodě – Pokud merino vlnu vystavíte vysokým teplotám, srazí se a zplstnatí. Sražené merino navíc může začít kousat.
- Střídání teplot – Na to pozor! Merino vlna je velmi citlivá na teplotní šoky.
- Používání běžných pracích prostředků – Enzymy a agresivní látky v klasických pracích gelech mohou narušit strukturu vláken a odstranit z nich přirozený lanolin, který je chrání.
- Používání bělidla či aviváže – Tyto prostředky pokrývají vlákna merino vlny vrstvou, která znehodnocuje jejich prodyšnost a termoregulační vlastnosti.
- Nesprávné ždímání – Oblečení z merina nikdy neždímejte kroucením. Mohlo by ztratit tvar.
- Sušení v sušičce – Naprosté tabu. Horký vzduch a mechanické pohyby mohou merino vlákna poškodit, zdeformovat a srazit.
- Žehlení – Oblečení z merina se po vyprání zpravidla vrátí do svého původního tvaru, takže není potřeba nic žehlit. Vysoká teplota navíc může ohrozit funkčnost materiálu. Merino tedy žehlete pouze tehdy, má-li vaše žehlička speciální program na žehlení vlny (s nízkou teplotou) a je-li to skutečně nutné.
- Příliš časté praní – Merino vlna má přirozené samočisticí schopnosti, takže ji není potřeba prát po každém nošení. Abyste tedy předešli předčasnému opotřebení materiálu, nedělejte to zbytečně často.
TIP: Vyzkoušejte třeba luxusní směs merino vlny s hedvábím nebo naše ultra hebké merino s jemností vláken 16,5 mikronů (Ultrafine), které nemá konkurenci.
Jak správně prát merino vlnu
- Místo praní jen větrejte – Merino vlna má přirozené antibakteriální vlastnosti, díky kterým se zápachu v mnoha případech zbavíte pouhým vyvětráním. Stačí, když oblečení vyklepete a necháte ho několik hodin odpočívat na vzduchu, vždy mimo přímé sluneční záření. Drobných nečistot se pak snadno zbavíte otřením jemným hadříkem.
- Agresivní skvrny okamžitě namočte – Pokud se stane nehoda a oblečení se výrazněji zašpiní (například od omáčky, mléka nebo se vám děťátko poblinká), reagujte rychle. Skvrnu ihned namočte, ať nestihne zaschnout, poté ji jemně odstraňte (výborným pomocníkem je na to žlučové mýdlo) a nakonec vše pečlivě propláchněte.
- Pokud to jde, perte ručně – Merino ideálně perte v ruce, protože tím nedochází ke tření v bubnu pračky a následné tvorbě žmolků. Při praní v umyvadle vlněné oblečení ze stejného důvodu netřete o sebe, jen ho jemně vymáchejte.
- Když v pračce, tak v programu na vlnu – A jak prát vlnu v pračce? Vždy na 30 °C a na nízké otáčky (max 400) + oblečení před praním preventivně obraťte naruby. A pozor – vždy volte speciální program na vlnu. Už jsem byla svědkem mnoha případů, kdy starší pračka – ač manuálně nastavená na třicítku – neprala merino na 30 °C, ale na trošinku víc. Výsledek? Z velikosti M bylo po vyprání „esko“.
- Perte ve studené nebo vlažné vodě – Teplota do 30 °C pomáhá zachovat jemnost a přirozené vlastnosti vlny. Lanolin, který je nositelem mnoha funkčních vlastností, má teplotu tání 40 °C a v teplé vodě se rozpustí.
- Vždy používejte speciální prací gel na vlnu – V čem prát merino? Ve speciálních prostředcích na (merino) vlnu, které neobsahují agresivní enzymy a nezbavují vlákna přírodního lanolinu. Právě ten totiž udržuje látku měkkou a přirozeně antibakteriální.
- Ždímejte šetrně – Vyprané merino ždímejte šetrně. Nejlépe ho srolujte do ručníku, jemně z něj vyždímejte vodu a poté nechte doschnout.
- Sušte na rovné ploše – Nejlepší je merino sušit rozložené na ručníku, aby si udrželo tvar a zabránilo se tak jeho vytahání nebo deformaci.
TIP: Dopřejte svému oblíbenému kousku lanolinovou lázeň!
O lanolinu už byla párkrát řeč. Jedná se o látku podobnou vosku, která chrání vlákna merino vlny před bakteriemi a vlhkostí. Přestože však merino lanolin přirozeně obsahuje, s každým nošením ho v látce pomalu ubývá. Pokud tedy chcete prodloužit životnost svého vlněného oblečení, můžete ho jednou za dva měsíce vymáchat ve vlažné vodě s lanolinem.
A jak na to?
Před lanolinovou kúrou musí být oblečení čisté a suché, protože tak do sebe dokáže vstřebat větší množství lanolinu. Budete potřebovat bezvodý lanolin (seženete ho v drogerii nebo v lékárně) a dětské mýdlo nebo šampon.
- Přibližně jednu čajovou lžičku bezvodého lanolinu rozpusťte v cca 50 ml horké vody. V této fázi se lanolin ještě plně nespojí s vodou, takže bude jen „plavat na hladině“ jako oko na polévce.
- Přidejte kapku jemného šamponu nebo dětského mýdla a dobře promíchejte. Tady už je směs homogenní a připomíná mléčně zakalenou tekutinu.
- Připravený roztok nalijte do umyvadla s 1–2 litry vlažné vody. Ujistěte se, že výsledná teplota nepřesahuje 30 °C.
- Ponořte svůj vlněný kousek do lázně, jemně ho promněte a nechte ho 15-30 minut odpočívat.
- Poté je nutné oblečení vymáchat v čisté vodě. Tady je důležité dbát na to, aby měla čistá voda stejnou teplotu jako původní roztok. Střídání teplot by mohlo merino vlnu poškodit.
- Nakonec z oblečení vymačkejte přebytečnou vodu a usušte tak, jak to děláte obvykle (viz výše).
Věřte, že když budete o své merino pečovat s láskou, tak se vám za to odvděčí. 🧡