Možná jste zaregistrovali, že se u nás v předvánočním čase stále více objevují postavičky vousatých skřítků. Vybavujete si je? Takoví ti heboučcí plyšoví „dědulové“ se špičatými čepicemi a bambulovitými nosy. Někteří si je pořizují jako dekorace do bytů, podobně jako třeba hvězdy nebo girlandy. Kde se tu ale tihle fešáci vzali? A k čemu vlastně jsou? O tom si dneska povíme a věřte, že s nimi může být fakt dobrá zábava!
Ze Skandinávie až k nám
Předně si řekněme, že fenomén předvánočního skřítka k nám doputoval ze severu. Ve Švédsku mu říkají tomte, v Dánsku a Norsku je známý jako nisse a jeho původ lze hledat ve skandinávském folklóru. Historicky vzato se jedná o bytost, která v duchu dávných legend obývá lidská obydlí, kde zároveň pomáhá a poskytuje svým domácím ochranu. Zhruba od 19. století se tito skřítkové nicméně začali spojovat především s Vánocemi. Jeden z nich – Julenissen (v Norsku) / Jultomten (ve Švédsku) – dokonce představuje obdobu našeho Ježíška a nosí dětem dárky. My se ale dneska podíváme na tradici, která vznikla ještě o něco později. Dneska se totiž z některých vánočních skřítků stali poměrně zajímaví vtipálci (tzv. rampenissové), kteří v adventním čase poťouchle bourají stereotypy.
Vykouzlete radost v dětských očích, zn. žádné velké utrácení!
A jak celý tenhle úžasně nápaditý koncept funguje? Jednoduše. Severský skřítek se na začátku Adventu zjeví u vás v domácnosti, zabydlí se tam a až do Štědrého dne tropí jednu neplechu za druhou. Takže… se vaše děti ráno probudí a zjistí, že je na stole rozsypaná mouka a v ní nakreslené prasátko. Jindy najdou stromeček obalený toaletním papírem nebo přijdou na to, že jejich nový spolubydlící přes noc uspořádal s plyšáky a háčkovanými hračkami párty. Jo, tenhle rošťák prostě baví. Jak děti, které se mají každý den na co těšit, tak i rodiče. Ti zase tajně vymýšlejí, co se bude následující den dít.
Podotkněme, že ve skandinávských zemích se kolem rampenisseho rozmohl velký byznys – v Norsku například najdete přímo obchody s příslušenstvím pro skřítka a v některých rodinách se dokonce objeví spolu s novým parťákem i miniaturní dvířka, kterými do bytu přišel. Na druhou stranu vůbec není potřeba do adventních legrácek takto investovat. Naopak – stačí vám trocha vynalézavosti, času a nadšení pro věc.
Jak vymyslet tu pravou skřítkovskou neplechu?
Ptáte se, co vymyslet? Nápady na vás čekají prakticky všude. Přizpůsobte skřítkovy neplechy vašim denním plánům. Využijte věci, které máte doma. Rozhlížejte se. Chystáte se zdobit stromeček? Co kdyby rampenisse vysypal na koberec ozdoby a vytvaroval z nich šipku směřující k jedličce? Má vaše dítě nějakou úplně nejoblíbenější hračku? Co takhle provést něco, v čem by figurovala? Skřítkové si taky rádi staví domečky – z lega, nebo třeba leporela! A hroooozně rádi se schovávají. Napadá vás něco ještě lepšího? Jen do toho! Tady se kreativitě se meze nekladou.
A pokud vám inspirace stále chybí, tak se klidně nechte vést speciálním zážitkovým adventním kalendářem, který jsme si pro vás letos připravili.
TIP: Jestliže doma tradičního severského skřítka nemáte, není vyloženě nutné ho hned kupovat. Roli „nezbedy” můžete přisoudit prakticky jakékoli hračce, která připomíná lidskou bytost. Případně si tuhle postavičku můžete i sami vyrobit. Hlavní je, aby se u vás doma pořádně vyřádila!
Buďte hraví, vymýšlejte, experimentujte a hlavně si tuhle hru s dětmi pořádně užijte! 🧡